Εκπαιδευτική Επίσκεψη

Τελευταία απόδραση για φέτος, για τους μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Βόλου Εσπερινό. Τα τμήματα της  Β και Γ Οικονομίας καθώς και Β και Γ Πληροφορικής επισκέφτηκαν την πανέμορφη νύμφη του Θερμαϊκού στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος που εκπονείται  καθόλη τη διάρκεια της σχολικής  χρονιάς. Οι μαθητές με τη συνοδεία των καθηγητών τους επισκέφτηκαν το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ)  στη Θέρμη Θεσσαλονίκης και ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο επικοινωνίας του κέντρου κ. Κατσιανάκη, πάνω σε θέματα που αφορούν καινοτόμες ιδέες σχετικά με την βιώσιμη ανάπτυξη, την κυκλική οικονομία, την πράσινη ενέργεια, προγράμματα ολιστικής προσέγγισης υγείας και διατροφής καθώς και πρότζεκτ  για την έξυπνη ανάπτυξη πόλεων. Η συζήτηση που ακολούθησε επικεντρώθηκε στη συνεργασία του κέντρου με νέους επιχειρηματίες που ανήκουν κατά βάση σε σύγχρονους και πρωτοπόρους επιχειρηματικούς κλάδους  και κυρίως στη μεγάλη σημασία που έχει -για το μέλλον της Ελληνικής Οικονομίας- η έρευνα και η υλοποίηση των καινοτόμων ιδεών.  Βέβαια δεν παραλείψαμε να πάρουμε μια γεύση από τις ομορφιές της πόλης. Έτσι αφού επισκεφτήκαμε το μουσείο του Λευκού Πύργου, γνωρίσαμε την ιστορία της Θεσσαλονίκης και αποθανατίσαμε την πόλη από ψηλά,  περιηγηθήκαμε στην εκσυγχρονισμένη, σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά πρότυπα, αγορά του Μοδιάνου, περπατήσαμε στο ιστορικό Καπάνι, γευτήκαμε και απολαύσαμε τις μυρωδιές του, ήπιαμε τον καφέ μας στην παραλία αγναντεύοντας τη θάλασσα και το βραδάκι ξεκινήσαμε το ταξίδι της επιστροφής γεμάτοι ωραίες εικόνες και εμπειρίες !!!! Τους μαθητές συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί: Α. Αδαμάκης, Γ. Γιαννούλη, Δ. Ντάλλας, Κ. Σουλακούδη.