ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ - ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ

Τα ΕΠΑ.Λ. αποτελούν σπουδαία σχολεία που όμως στη χώρα μας δεν έχουν πάρει τη θέση που τους αρμόζει! Στηρίζονται στο μικτό μοντέλο εκπαίδευσης και προετοιμάζουν τους μαθητές για την είσοδό τους στην αγορά εργασίας. Αποκτούν Επαγγελματικά Δικαιώματα και σταδιοδρομούν ως μεσαία στελέχη στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα.

Ανήκουν: Στο Δευτεροβάθμιο Κύκλο Σπουδών  //  Έχουν: Τριετή φοίτηση //  Ακολουθεί: Ο Μεταδευτεροβάθμιος Κύκλος Σπουδών - «Τάξη Μαθητείας» Μονοετής φοίτηση (προαιρετική)

Εσπερινό ΕΠΑΛ: Απογευματινή φοίτηση από Δευτεύρα εώς Παρασκευή, με 6 διδακτικές ώρες ημερησίως

Ακολουθείται το μικτό μοντέλο εκπαίδευσης (Γενική & Επαγγελματική): Δηλαδή διδάσκονται Μαθήματα Γενικής Παιδείας (για τους μη έχοντες ήδη απολυτήριο Λυκείου) και Τεχνικά – Επαγγελματικά μαθήματα καθώς και Εργαστηριακές Ασκήσεις (για όλους τους μαθητές).

• Ά ΤΑΞΗ: είναι ισότιμη με την Α’ τάξη ΓΕ.Λ. Υπάρχει δυνατότητα μετεγγραφής στη Β’ τάξη ΓΕ.Λ. μετά την Α’ τάξη ΕΠΑ.Λ. κι αντίστροφα χωρίς απώλεια χρονιάς. Αποτελεί τάξη προετοιμασίας για την επιλογή Τομέα και Ειδικότητας
  • Β' ΤΑΞΗ: Επιλέγεται Τομέας εκπαίδευσης: Διδάσκονται Μαθήματα Γενικής Παιδείας (12 ώρες / εβδομάδα) και Ειδικότητας (23 ώρες / εβομάδα)(Θεωρία + Εργαστήριο).
  • Γ' ΤΑΞΗ: Επιλέγεται Ειδικότητα του Τομέα: Διδάσκονται Μαθήματα Γενικής Παιδείας (12 ώρες / εβδομάδα) και Ειδικότητας (23 ώρες / εβομάδα)(Θεωρία + Εργαστήριο). Με την ολοκλήρωση της Γ' Τάξης όλοι οι μαθητές λαμβάνουν Πτυχίο Ειδικότητας (επιπέδου 4, ΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ). Οι μαθητές που παρακολούθησαν επιτυχώς τα μαθήματα γενικής παιδείας λαμβάνουν ταυτόχρονα και Απολυτήριο Λυκείου (ισότιμο με τα ΓΕΛ).
  • ΕΤΟΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ (προαιρετικό): Λήψη Πτυχίου Επιπέδου 5, μετά από εξετάσεις Πιστοποίησης. Έχει διάρκεια 9 μήνες. Κατά το έτος μαθητείας, ο μαθητής εργάζεται με αμοιβή 4 ημέρες της εβδομάδας (28 ώρες/εβδομάδα) σε επιχείρηση που ανήκει στον κλάδο σπουδών του και παρακολουθεί μαθήματα 1 ημέρα στο σχολείο (7 ώρες).

Οι μαθητές των ΕΠΑ.Λ.: Έχουν πρόσβαση μέσω των πανελλαδικών εξετάσεων των ΕΠΑ.Λ. σε:

• ΑΕΙ, σε ποσοστό 5%

• ΑΤΕΙ και Στρατιωτικές σχολές Υ/Α, Αστυφυλάκων, ΑΕΝ, Πυροσβεστική σε ποσοστά που καθορίζονται κάθε χρόνο

• 2 μαθήματα γενικής παιδείας (Ελληνική Γλώσσα και Άλγεβρα)

• 2 μαθήματα ειδικότητας (με μεγάλο συντελεστή βαρύτητας)

Άλλες Πληροφορίες:

• Υπάρχει επιδότηση εισιτηρίου για τις μετακινήσεις και επιδότηση ενοικίου για μαθητές από απομακρυσμένα μέρη.
  • Οι απόφοιτοι που το επιθυμούν, μπορούν να γραφτούν στο 2ο έτος φοίτησης των ΔΙΕΚ με την αντίστοιχη ειδικότητα.
  • Οι απόφοιτοι που το επιθυμούν, μπορούν να παρακολουθήσουν και να λάβουν πτυχίο και από άλλη ειδικότητα του τομέα που παρακολούθησαν, παρακολουθόντας μόνο τη Γ' τάξη και λαμβάνοντας νέο πτυχίο.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με το σχολείο μας.