Το σχολείο μας το 2ο ΕΠΑΛ Βόλου (Εσπερινό) την Τετάρτη 14/12/2022 πραγματοποίησε το χώρο εκδηλώσεων μια εκδήλωση ενημέρωση με θέμα: «Δικαιώματα και υποχρεώσεις των εργαζομένων».

Για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης καλέστηκε από τις καθηγήτριες Μ. Τσιμπερίδου και Γ. Γιαννουλή ο γνωστός δικηγόρος της πόλης μας κ. Στέργιος Λυμπερδόπουλος ο οποίος ειδικεύεται στο εργατικό δίκαιο. Ο γνωστός εργατολόγος αναφέρθηκε διεξοδικά στο τι περιλαμβάνει ο νεοσυσταθείς εργατικός κώδικας ο οποίος πρόσφατα δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα της κυβέρνησης, εστιάζοντας κυρίως σε θέματα εργασιακών σχέσεων, υπερωριών, ατομικών συμβάσεων (γραπτές και προφορικές), επιδομάτων κ.λ.π. Μετά την εισήγηση ακολούθησε συζήτηση. Οι μαθητές εξέφρασαν τις απορίες τους και τους προβληματισμούς τους και κατέθεσαν τις εμπειρίες τους από την εργασιακό τους βίο που δυστυχώς κατά πλειονότητα ήταν αρνητικές. Ο κ. Λυμπερδόπουλος τους άκουσε προσεκτικά και απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις τους με σαφήνεια και ακρίβεια.

Το σχολείο μας καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς θα διοργανώνει παρόμοιες εκδηλώσεις που σκοπό θα έχουν οι εργαζόμενοι μαθητές μας να ενημερωθούν πάνω σε θέματα που άπτονται των ενδιαφερόντων τους και έχουν άμεση σχέση με τους τομείς και τις ειδικότητες που λειτουργούν στο σχολείο μας. Χαρακτηριστικά αναφέρουμε τις επισκέψεις που θα πραγματοποιήσουν οι μαθητές μας σε διάφορους επαγγελματικούς φορείς της πόλης μας, με βάση πάντα την ειδικότητά τους, ώστε να διευρύνουν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους.