ανακοινωσεισ

Το 2ο ΕΠΑΛ Βόλου θέλοντας να τιμήσει τις γυναίκες πραγματοποίησε στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου εκδήλωση αφιέρωμα στη μέρα της γυναίκας .

Στην εκδήλωση  η ψυχολόγος του σχολείου μας κ. Αργυρώ Σουφλή μίλησε για τον πολυδιάστατο γυναικείο ρόλο, για την αντικειμενοποίηση του γυναικείου φύλου στη σύγχρονη κοινωνία, το ρόλο του ανδρικού φύλου στις διαπροσωπικές σχέσεις καθώς και για τις ρίζες της έμφυλης βίας. Στη συνέχεια τον λόγο έλαβε η ψυχολόγος κ. Μαρία Τόπα Επιστημονική και Διοικητική υπεύθυνη του Κέντρου Συμβουλευτικής Στήριξης και Ενημέρωσης. Η κ, Τόπα κατέθεσε παραστατικότατα τις πλούσιες εμπειρίες της γύρω από τις κακοποιημένες γυναίκες και την έμφυλη βία γενικότερα,  και απάντησε με πολύ ενδιαφέρον σε όλες τις απορίες των μαθητών/τριων στη συζήτηση που ακολούθησε. Υπεύθυνη της εκδήλωσης η εκπαιδευτικός κ. Γιαννούλη Γεωργία.